fbpx

Ako na žiacke školské rady v online priestore


Už je to rok čo sme s malými prestávkami doma na dištančnom vzdelávaní. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na dôležité úlohy, ktoré majú žiacke školské rady na školách a pokračovať v stretávaní sa aj v online priestore. V tomto článku vám preto predstavíme niekoľko nástrojov, ktoré vám uľahčia online stretnutia a prácu žiackej školskej rady (aj) počas dištančného vzdelávania.
Prvým a základným nástrojom, ktorý vám uľahčí komunikáciu, pomôže s prácou a vďaka, ktorému budete môcť využívať ďalšie nástroje je obyčajný Gmail. Jednoducho si vytvoríte ako rada spoločnú mailovú adresu, ku ktorej budete mať prístup všetci. Túto adresu môžete využívať na komunikáciu s vedením školy, na registráciu sa do voľne dostupných nástrojov, alebo na zdieľanie dokumentov medzi členmi ŽŠR.
Vďaka mailu od Google budete môcť využívať aj jeho ďalšie nástroje akými je Drive. V neplatenej verzii vám ponúka 15GB priestoru, do ktorého môžete ukladať svoje dokumenty ako štatút ŽŠR, zoznam členov, či zápisnice z volieb alebo vašich stretnutí. Okrem toho môžete v Drive vytvárať a zdieľať medzi členmi ŽŠR textové dokumenty, ktoré je možné na online stretnutiach spoločne upravovať v reálnom čase.
Ďalším nástrojom rodiny Google je Jamboard – interaktívna tabuľa, ktorá nahradí tú normálnu počas vašich online stretnutí. Jej používanie je jednoduché. Môžete ju využívať na spoločné brainstormingy, spätné väzby, hodnotenia aktivít, písanie, kreslenie, lepiť farebné post-it papieriky, pričom si jednotlivé tabule viete v prípade potreby stiahnuť a uložiť.
Čo tak mať školskú nástenku online? Alebo internú nástenku pre ŽŠR na zdieľanie a lepšie vizualizovanie informácií, podkladov, zaujímavých článkov a videí? Majte všetky dôležité veci na 1 mieste, ku ktorým má prístup každý člen ŽŠR. Nástroj Padlet je virtuálna nástenka, na ktorej môžu študenti a učitelia na bezpečnom mieste zdieľať inšpiratívne odkazy, dôležité dokumenty ŽŠR, zaujímavé linky na webstránky, obrázky, videá a pod. Tvorcovia týchto násteniek môžu nepretržite moderovať príspevky, odstraňovať a spravovať ich.
Ak plánujete podujatia, vymýšľate nové projekty a aktivity na zlepšenie života na vašej škole, určite využite nástroj Miro. Je to rýchla, bezplatná a ľahko použiteľná digitálna tabuľa, ktorá vám pomôže ľahšie spolupracovať s ostatnými. V Miro si viete vybrať z prednastavených šablón – napríklad z krásne vizuálne spracovaných myšlienkových máp, diagramov, canvasov, timelines a tabuliek, ktoré vám uľahčia vašu spoločnú prácu. Tento nástroj vám pomôže lepšie sa zorientovať vo vašich nápadoch, vizualizovať ako bude projekt vyzerať, resp. jeho jednotlivé aktivity, ak ich rozmeníte na drobné.
Nezáleží, či sa stretávate cez Zoom, MS Teams, či Skype, na interaktívne zisťovanie odpovedí na rôzne otázky, alebo brainstormovanie môžete využiť Mentimeter. Vďaka nemu si môžete jednoducho vytvoriť živé ankety, kvízy, slovné mapy, alebo otázky a odpovede a získať výstupy v reálnom čase - bez ohľadu na to, či ste od seba vzdialení alebo tvárou v tvár.
V prípade, že vaše stretnutia prebiehajú na Zoom-e, využite možnosť anketových otázok priamo počas hovoru. Vďaka tomu budete môcť hlasovať o dôležitých otázkach alebo sa pýtať ostatných členov na ich názor. Výsledky týchto anketových otázok môžete jedným kliknutím uložiť a využiť pri ďalších stretnutiach alebo v zápisoch.
Niekedy si aj vy potrebujete oddýchnuť, načerpať silu, alebo sa lepšie spoznať v tíme. V takýchto prípadoch vám odporúčame Kahoot – nástroj na tvorbu jednoduchých online kvízov. Pripravte si tematicky kvíz a zabavte sa pri jeho odpovedaní v menších tímoch. Hravou formou sa tak dozviete niečo nové a spoznáte sa navzájom.
Vďaka týmto a aj mnohým iným nástrojom môžete nakopnúť produktivitu svojej žiackej školskej rady, zlepšiť spoločné fungovanie a zjednodušiť jej chod v online priestore. To všetko rýchlo, jednoducho, bezplatne, zábavne a z pohodlia domova.

Kontakt

Rada mládeže Prešovského kraja
(Občianske združenie)

Vajanského 17
080 01 Prešov
IČO : 37 877 836
DIČ : 2021683631
+421 908 285 263
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Chcem dostávať novinky od RMPK


© 2019 Rada mládeže Prešovského kraja - RMPK