fbpx

Mentoringový program, ktorý pomáha žiackym školským radám rásť


„Dať sa dohromady, je začiatok. Vydržať pohromade, je pokrok. Spolupracovať, je úspech.“
Henry Ford
Mentoringový projekt POrada vznikol, aby pomohol zlepšiť fungovanie žiackych školských rád (ŽŠR). Do projektu sa mohla prihlásiť akákoľvek stredná škola z Prešovského kraja. Mentoringový program vytvorili členovia Stredoškolského parlamentu PSK (SP PSK) v spolupráci s Radou mládeže Prešovského kraja. Na vzdelávacom imProve stretnutí identifikovali problém žiackych rád – nepomer vo fungovaní ŽŠR v kraji – a vymysleli nástroj na jeho riešenie.

„Keďže mentoring som si zažil na vlastnej koži a viem, že to môže reálne pomôcť, nebolo by zlé, ak by sme takýto program vytvorili aj my.“ povedal si Matúš Sukeľ, ktorý s nápadom prišiel. Členovia SP PSK spoločne vymysleli ako projekt nastaviť tak, aby bol efektívny, pričom celý proces prípravy trval niekoľko mesiacov.

Do projektu sa prihlásilo 11 tímov žiackych rád, resp. 11 stredných škôl zo Svitu, Stropkova, Starej Ľubovne, Horného Smokovca a 7 škôl z Prešova. Tie členovia SP PSK prepojili s 22 mentormi z aktívnych rád naprieč Slovenskom. Každá ŽŠR tak dostala dvoch mentorov. Mentori, ktorí sú tiež členmi ŽŠR na svojich školách, odovzdávajú ich skúsenosti, rady a tipy, ktoré im v tímoch zafungovali. Členovia SP PSK sú kontaktnými osobami – každý z nich poskytuje support pre dvoch mentorov a jeden tím ŽŠR.

Na Basecamp školeniach sme mentorov pripravili na to, ako viesť mentoringové rozhovory s členmi a koordinátormi ŽŠR. Oboznámili sa s technikami a nástrojmi koučovacieho procesu, faktormi motivácie a nástrojmi ako podnietiť tímovosť. Následne nás v októbri 2020 čakalo spoločné Kick-off stretnutie, kde sa po prvýkrát stretli a prepojili mentori so svojimi mentees (členovia ŽŠR).

Mentori dnes, vďaka pravidelným online stretnutiam, pomáhajú v rozvoji tímov ŽŠR z Prešovského kraja. Zapojili sa dobrovoľnícky. Hľadajú riešenia problémov zverených rád a odovzdávajú im praktické rady a tipy na zlepšenie ich fungovania. Navzájom si tak, formou mladí-mladým, odovzdávajú cenné skúsenosti. Projekt POrada – mentoring ŽŠR sa pomaly blíži ku koncu a my sa tešíme, keď zverejníme, čo všetko sa v jednotlivých ŽŠR podarilo vylepšiť.

Kontakt

Rada mládeže Prešovského kraja
(Občianske združenie)

Vajanského 17
080 01 Prešov
IČO : 37 877 836
DIČ : 2021683631
+421 908 285 263
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Chcem dostávať novinky od RMPK


© 2019 Rada mládeže Prešovského kraja - RMPK